«Ми продовжуємо навчати», ‒ таким був девіз XV Конференції освіти дорослих, що відбулася 20-21 червня в Лейпцигу.
Крім запрошених учасників з різних країн, спікерами конференції стали представники сфери освіти дорослих Німеччини та її уряду, серед яких, зокрема, президентка Німецької асоціації освіти дорослих (DVV) Аннегрет Крамп-Карренбауер та голова DVV Мартін Рабанус. Також з відеомеседжами до учасників звернулися федеральний президент ФРН Франк-Вальтер Штайнмаєр та парламентський державний секретар Федерального міністерствара економічного співробітництва та розвитку Нільс Аннен.
У рамках подї протягом двох днів учасники могли відвідати низку панельних дискусій та форумів.
Насамперед йшлося про те, як безперервна освіта може ефективно сприяти зміцненню згуртованості в розмаїтому суспільстві та зміцненню демократії, а також дозволить представникам широкої громадськості брати активну участь у діджитальному просторі та підвищувати власну обізнаність про сталий розвиток.
Іншою обговорюваною темою стала цифровізація. З огляду на швидкі цифрові зміни, центри освіти дорослих закликають уряди до спільних ініціатив для посилення діджитальної освіти. Згідно з поточними опитуваннями, проведеними у Німеччині, майже дві третини громадян цієї країни сприймають суспільство як «розділене» у питаннях цифровізації. Центри освіти дорослих прагнуть до цифрової участі широкої громадськості та хочуть дати людям змогу інформовано користуватися цифровими технологіями та медіа, а також свідомо передавати свої персональні дані.
З позиції центрів освіти дорослих, ефективна відповідь на перехід освіти в онлайн-формат включає такі кроки:
- розширювати цифрову інфраструктуру на території освітніх закладів;
- навчати персонал проводити заходи онлайн;
- розробляти матеріали та формати для цифрової базової та додаткової освіти.
Крім згаданих вище тем, обговорення були сфокусовані на розвитку освіти дорослих у «кризових» регіонах: в Афганістані, Малі та Україні. Учасниками дискусії на цю тему стали регіональний менеджер DVV International Західної Африки (Малі) Мартін Вестфал, колишній директор Афганської асоціації освіти дорослих у Кабулі Башир Калікі, а також директорка Освітнього Хабу міста Києва Марія Богуслав.
Представники української делегації, серед яких був і виконавчий директор УАОД Микита Андрєєв, закликали закордонних партнерів підтримати людей в Україні освітніми можливостями, адже багато хто втратив роботу внаслідок війни. Зокрема, вони наголосили на важливості для українців, які тимчасово перебувають у Європі, мовних курсів та курсів із повсякденних практичних питань.