У Києві відбувся Форум із питань законодавчого забезпечення навчання та освіти дорослих в Україні

У Києві відбувся Форум із питань законодавчого забезпечення навчання та освіти дорослих в Україні

Навчання та освіта дорослих мають виняткове значення для соціально-економічного розвитку країни, професійного та особистісного розвитку громадян. Та внаслідок війни багато людей втратили роботу і потребують перекваліфікації. Крім того, деякі громадянські та життєві навички критично важливі у воєнний час. А у післявоєнній перспективі постане також питання реінтеграції у суспільство учасників бойових дій. У кожному зі згаданих питань неабияку роль відіграє освіта дорослих та законодавче забезпечення у цій сфері. 

 

У більшості європейських країн сферу освіти дорослих регулює спеціальне законодавство, що дозволяє боротися з такими проблемами. У лютому 2022 року в Україні було зареєстровано євроінтеграційний  законопроєкт «Про освіту дорослих» №7039. Він спрямований на те, щоб надати доступ до освіти всім категоріям громадян, незалежно від статусу, доходу, працевлаштування тощо. Прийняття такого закону відкриє чимало можливостей для громадян України. Так, існуватиме підзвітний суспільству Фонд підтримки навчання дорослих зі зрозумілими критеріями розподілу коштів. Людям буде простіше здобути новий фах, або підвищити кваліфікацію в певній сфері через навчання в центрах освіти дорослих. Покращиться якість освітніх послуг.  Крім того, пошукачі роботи зможуть надавати потенційним роботодавцям так зване «освітнє портфоліо», де в єдиній базі відображатимуться всі здобуті людиною кваліфікації. До цих та інших питань була прикута увага громадськості під час Форуму із законодавчого забезпечення навчання та освіти дорослих, що відбувся 6 квітня в місті Києві. Одним із головних завдань Форуму було привернути увагу громадськості до ролі освіти дорослих у повоєнній відбудові. Організаторами заходу виступили Громадська спілка «Українська асоціація освіти дорослих» та Представництво DVV International за підтримки Міністерства освіти і науки України та за сприяння Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини. 

 

У заході взяли участь українські та міжнародні експерти, які поділилися своїм досвідом, подискутували про роль освіти дорослих та законодавства в цій сфері у розвитку країни. Серед гостей були Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук, Народна депутатка, голова Підкомітету з питань вищої освіти Верховної Ради України Юлія Гришина, Радниця-уповноважена Президента України із питань безбарʼєрності Тетяна Ломакіна, регіональний директор східного партнерства Представництва DVV International Леван Квачадзе. В онлайн-форматі до Форуму приєдналися Міністр освіти Швеції (2014-2019), екс-депутат парламенту Швеції, член виконкому Європейської асоціації освіти дорослих Густав Фрідолін, Генеральний директор Фінського фонду безперервної освіти, член виконкому Європейської асоціації освіти дорослих Лаурі Туомі, Генеральний секретар Міжнародної ради з освіти дорослих, професорка Белградського університету Катаріна Поповіч та інші. 

 

Представники влади у своїх виступах озвучили тези про важливість підтримувати освіту дорослих на державному рівні. Особливу увагу зосередили на необхідності швидкої перекваліфікації та якісного опанування нових професій для громадян. Голова ВРУ Руслан Стефанчук зазначив: «Верховна Рада України ухвалила за основу законопроєкт «Про освіту дорослих». Зараз до нього подано понад тисячу поправок, але зволікати з цим документом не можна». Він закликав професійну спільноту вносити свої пропозиції. Адже, за його словами, «у підсумку через ухвалення законопроєкту ми маємо отримати дієвий механізм, аби кожен українець мав можливість навчатися впродовж усього життя».

Нагадаємо, що законопроєкт «Про освіту дорослих» був схвалений профільним комітетом Верховної Ради України 12 січня 2023 року та був прийнятий за основу. Очікується винесення документа на голосування до парламенту для його прийняття загалом.

 
Get GPS coordinates