ОСВІТА ДОРОСЛИХ І РОЗВИТОК ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА СИЛА І РАДІСТЬ НАВЧАННЯ

ОСВІТА ДОРОСЛИХ І РОЗВИТОК ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА СИЛА І РАДІСТЬ НАВЧАННЯ

2-3 листопада у Національному центрі ділового та культурного співробітництва “Український дім” (Київ) відбувся Форум неформальної освіти дорослих «ОСВІТА ДОРОСЛИХ І РОЗВИТОК ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА». Організаторами Форуму виступили МОН України, НАПН України, Європейська асоціація освіти дорослих, Громадська спілка «Українська асоціація освіти дорослих», Представництво DVV International в Україні.

Загальна мета Форуму – створення єдиного простору для професійної взаємодії, обміну досвідом різноманітних організацій, які працюють у сфері освіти дорослих, узгодження перспектив розвитку провайдерів неформальної освіти та інших зацікавлених сторін, зміцнення мережі контактів учасників, підвищення обізнаності про цінність навчання впродовж життя та сприяння розумінню освіти громадянського суспільства та її ролі у сучасному розвитку відкритого демократичного суспільства.

Форум відбувався у рамках кампанії "2017 рік: Рік навчання у дорослих у Європі – сила та радість навчання". Згідно з Маніфестом навчання дорослих у ХХІ столітті "Освіта дорослих може допомогти змінити життя і трансформувати суспільства - це право людини і спільне благо."

Форум відвідало близько 200 учасників з різних регіонів України, які вже давно «захворіли мікробом любові» до філософії освіти дорослих, а також Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич, президент НАПН України Василь Кремень.  Від Посольства Німеччини виступив керівник відділу культури Себастьян Громіг, який передав вітання з нагоди відкриття Форуму від Надзвичайного і Повноважного Посла Федеративної Республіки Німеччина в Україні пана Ернста Райхеля. З привітанням до Форуму звернулася й Регіональний директор DVV International в Україні, Білорусі, Молодові Беттіна Бранд.

Лілія Гриневич зазначила - "Можливість і потреба вчитися впродовж життя тримає людину в інтелектуальному й духовному тонусі. Маємо визнати, що у нас немає цілісної системи освіти дорослих, і держава повинна створити умови для її формування. Нещодавно прийнятий Закон «Про освіту» містить статтю про освіту дорослих, а також передбачає визнання часткових кваліфікацій, набутих у неформальній освіті дорослих. Гучка система освіти дорослих стає необхідністю як для фахового навчання особистості, так і для її розвитку".

 

 

В ході пленарного засідання, яке модерувала академік-секретар Відділення професійної освіти і освіти дорослих НАПН України Нелля Ничкало із ключовими доповідями виступили:

Президент Європейської асоціації освіти дорослих Пер Полудан Хансен, який відмітив, що цей Форум – подія європейського масштабу і є частиною Року дорослих в Європі. Він відзначив, що освіта дорослих – найпотужніший інструмент для зміни світу і кожній людині вона повинна приносити радість і світло в очах. «Зробимо освіту дорослих "небезпечною"!»

«Європейські тенденції спрямовані на інтеграцію формальної і неформальної освіти. Неформальна громадянська освіта дає можливість довести, що людина є громадянином не лише де-юре, але й де-факто» – голова правління Української асоціації освіти дорослих, директор Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих НАПН України Лариса Лук’янова.

Професорка Католицького університету Айхштетт-Інгольштадт Тетяна Клуберт ознайомила учасників Форуму з аспектами філософії Оскара Нетта «обов’язкова здатність до соціологічної фантазії / утопії – навичка, яка дає можливості побачити альтернативи шляхів розвитку».

Жваве обговорення практиків неформальної освіти дорослих під час пленарної дискусії модерувала Юлія Голоднікова, менеджер культурно-освітніх проектів ГО «Інформаційно-дослідний центр «Інтеграція та розвиток».

Окремим заходом в рамках Форуму відбулася прес-конференція «Чи спроможна освіта дорослих дати новий поштовх розвитку громадянського суспільства?»

 

 

Надалі паралельно тривали лінійки сесій, з актуальних тематик освіти дорослих:

  • Навчальні програми з громадянської освіти:  сучасні вимоги до змісту та методів;
  • Освіта для людей похилого віку та активне громадянство;
  • Місто, що навчається, у формуванні активного громадянина;
  • Професіоналізація і якість освіти дорослих в Україні;
  • Роль освіти дорослих у розвитку економічної активності різних категорій населення: соціальне підприємництво;
  • Центри освіти дорослих у стимулюванні громадських ініціатив;
  • Участь внутрішньо переміщених осіб у розбудові громадянського суспільства;
  • Практичні аспекти співпраці педагогів-андрагогів і центрів освіти дорослих в Україні у формуванні громадянського суспільства.

Другий день Форуму розпочався презентаціями досвідів реалізації інноваційних освітніх проектів, майстер-класами, історіями успіху діяльності центрів освіти дорослих в Україні.

Підсумкове планерне засідання Форуму «Освіта дорослих і розвиток громадянського суспільства» в форматі «акваріуму», модератором якого виступив Остап Стасів, ГО «Відкритий університет майдану» завершилось Церемонією нагородження переможців Загальноукраїнського конкурсу на кращий проект у сфері освіти дорослих.

Вітаємо всіх учасників конкурсу, а також переможців!

У номінації Кращий освітній проект для осіб поважного віку:

1 місце – Освіта немає вікових меж

ГО «Освітній центр «Університет третього віку»,

м. Миколаїв

2 місце – Клуб людей поважного віку «Гармонія»

Бердичівська  центральна міська бібліотека

3 місце – Університет третього віку

Світловодська центральна міська бібліотека

У номінації Кращий освітній проект з активізації місцевих громад:

1 місце – Дорога в тисячу миль…

Неформальна група при Андрівській ЗШ І-ІІІст. Бердянськой районної ради Запорізької області

2 місце – Муніципальна школа

Громадська організація «Фонд розвитку Маріуполя»

3 місце – Театральні студії для дорослих

Центр освіти дорослих м. Суми «Education for Life»

У номінації Кращий освітній проект для ВПО та інших вразливих груп населення:

1 місце – Життя після війни: демобілізовані учасники антитерористичної операції освоюють мирні професії

Харківський центр професійно-технічної освіти державної служби зайнятості

2 місце – Освітньо-культурний проект «Творчість – як антистрес»

Громадська організація «Два береги»

3 місце – Навчаючись, навчаю!: цикл навчальних курсів

ГО «Сонячні діти Херсонщини»

 

Щиро вдячні усім учасникам Форуму, модераторам, співорганізаторам, усім хто долучився до заходу!!!

 

P.S. Більше фотографій дивіться на офіційній сторінці УАОД у Facebook тут

 

Зворотнiй зв'язок
Надіслати