Громадська рада МОН закликала Комітет з питань науки, освіти та інновацій Верховної Ради України підтримати альтернативний проєкт закону «Про навчання та освіту дорослих»

Громадська рада МОН закликала Комітет з питань науки, освіти та інновацій Верховної Ради України підтримати альтернативний проєкт закону «Про навчання та освіту дорослих»

Громадська рада при Міністерстві освіти і науки України закликала депутатів, які є членами Комітету з питань науки, освіти та інновацій Верховної Ради України, підтримати альтернативний проєкт закону «Про навчання та освіту дорослих» 7039-1.

Наразі у Верховній Раді України зареєстровано два альтернативних законопроєкти «Про навчання та освіту дорослих» (реєстраційні номери 7039 та 7039-1). Законопроєкти визначені як євроінтеграційні та були рекомендовані Головним науково-експертним управлінням ВРУ до ухвалення в першому читанні (із пропозиціями). Цього місяця їх мали розглянути у Комітеті з питань науки, освіти та інновацій.

Авторами альтернативного законопроєкту 7039-1 є народні депутати Роман Грищук, Юлія Гришина та Сергій Колебошин. Цей законопроєкт був розроблений спільними зусиллями громадськості, міжнародних експертів та Міністерства освіти і науки України. Він, серед іншого, містить низку інноваційних норм, здатних змінити на краще систему навчання та освіти дорослих, а також забезпечити ефективне використання публічних коштів.

Він передбачає низку новововведень, що сприятимуть більш якісному розвитку сфери освіти дорослих, а також зробить освіту більш доступною для людей будь-якого віку будь-якої соціальної групи.

Серед нововведень, альтернативний проєкт закону 7039-1 передбачає введення освітнього портфоліо, створення Національної ради з питань розвитку освіти дорослих, а також збільшить автономію органів місцевого самоврядування у фінансуванні програм освіти дорослих

Так, освітнє портфоліо є сукупністю відомостей про персональні освітні досягнення особи та документи з результатами неформального та інформального навчання. Таке портфоліо може формуватися, підтримуватися та супроводжуватися в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (ЄДЕБО). Надалі це портфоліо можна інтегрувати у додаток «Дія», що дозволить пошукачам роботи максимально просто демонструвати свої освітні результати потенційним роботодавцям, а останні зможуть легко перевірити їх справжність. 

Національна рада з питань розвитку освіти дорослих (колегіальний орган, що формується зі стейкходерів у сфері навчання та освіти дорослих), виконуватиме роль наглядової ради Фонду з питань підтримки освіти дорослих. Зокрема, Фонд акумулюватиме та розподілятиме на конкурсних засадах фінансування у сфері освіти дорослих. Завдяки цьому впровадження законопроєкту не вимагатиме додаткового бюджетного фінансування. 

Що стосується органів місцевого самоврядування, то вони здобудуть можливість фінансувати програми освіти дорослих та діяльність відповідних провайдерів. 

Крім того, завдяки законопроєкту буде надано особливої уваги розвитку громадянської освіти, забезпечуватимуться умови для її цифровізації. Підтримуватимуться провайдери, що надаватимуть послуги із перекваліфікації громадян. Також вагомим акцентом законопроєкту є територіальна доступність освіти для громадян, що особливо важливо для людей з віддалених населених пунктів.

Ознайомитися з текстом проєкту закону «Про навчання та освіту дорослих» 7039-1 можна за цим посиланням.

Нагадаємо, що Громадська рада при МОН є консультативно-дорадчим органом і об’єднує представників 35 ключових інститутів громадянського суспільства у сфері освіти і науки. 

Get GPS coordinates